Dragon Ball Wiki
Dodoria
DodoriaJeden z bardziej ikonicznych pobocznych antybohaterów w Dragon Ball Z. Pojawia się podczas przygody na planecie Namek, na którą Kuririn, Son Gohan i Bulma przylecieli, aby odnaleźć Smocze Kule i wskrzesić przyjaciół poległych w walce z Saiyanami. Po raz pierwszy widzimy jak wraz ze swoim panem, międzygalaktycznym imperatorem Freezerem, współtowarzyszem Zarbonem oraz resztą pomniejszych sług Freezera kończą plądrować wioskę Nameczan w celu odnalezienia Smoczych Kul. Dodoria jest dość wysokim i bardzo grubym kosmitą o różowej skórze i z głową pokrytą małymi ostro zakończonymi rogami. Można powiedzieć, że sama aparycja predestynuje go do bycia bezlitosnym mordercą. Podobnie jak reszta żołnierzy Freezera, nosi pancerz ochronny, a także scouter. Pomimo swojej tuszy i wielkości, jest całkiem zwinnym wojownikiem, mamy okazję obserwować jak wykonuje bardzo szybkie przewroty w powietrzu. W walce skupia polega głównie na brutalnej sile i w starciu z przeciwnikiem o podobnej mocy szybko traci zimną krew.


Dodoria wraz ze swoim panem, Freezą.

Dodoria początkowo biernie przysługuje się rozmowom swojego pana i Zarbona na temat przybycia na planetę Vegety i jego zdrady, a także pojawienia się innych niezidentyfikowanych osobników (ziemskich bohaterów). Zabiera głos dopiero w momencie, gdy wybucha scouter Zarbona. Okazuje się, że urządzenie nastawione na lokalizację i pomiar poziomu mocy Vegety wybuchło na skutek przekroczenia dopuszczalnej wartości. Dodoria postanawia użyć swojego jak twierdzi nowszego modelu scoutera. Z przerażeniem stwierdza, iż siła zbuntowanego saiyanina przekracza zarówno jego, jak i Zarbona. Freeza ucina ich dyskusje na temat faktycznej siły Vegety i nakazuje całemu oddziałowi udać się do następnej nameczańskiej wioski. Dodoria wraz z resztą wojsk przelatuje obok kryjówki ziemskich bohaterów. Kuririn i Son Gohan ich wyczuwając ogromną siłę niepostrzeżenie ruszają za oddziałem Freezera i obserwują ich poczynania w następnej nameczańskiej wiosce. Jednocześnie mając zdolność wyczuwania ki stwierdzają, iż Dodorię i Zarbona dzieli przepaść między pospolitymi żołnierzami, natomiast oni sami są jeszcze bardziej zdeklasowani przez moc Freezera.


Dodoria, Freeza i Zarbon (od lewej)

Nameczanom obecnym w wiosce wkrótce przybywa na pomoc trójka młodych wojowników. Rozbijają oni pospolitych żołnierzy Freezera. Na domiar wszystkiego, najstarszy przywódca wioski, Moori, orientując się, że to dzięki scouterom wojska Freezy były w stanie odnaleźć jego współplemieńców niszczy je niepostrzeżenie niszczy je i m.in. strzela w twarz Dodorii so skutkuje wybuchem scoutera. Ten mocno irytuje się i postanawia wybić Nameczan do nogi. Freeza instruuje go by najpierw zlikwidował trójkę młodzieńców. Dodoria przystępuje do ataku z olbrzymią chęcią mordu i mimo desperackiego oporu w krótkim czasie wycina ich w pień co łamie opór najstarszego wioski, który zgadza się oddać Smoczą Kulę aby ocalić chociaż dzieci.


Dodoria morduje nameczańskich wojowników.

Freeza nie zamierza dotrzymywać danego słowa i nakazuje mu wyjawić lokalizację pozostałych Kul. Gdy Moori odmawia, Dodoria (w mandze Freeza) morduje młodsze z dzieci, Cargo po czym atakuje starca i skręca mu kark. Wszystko to czyni śmiejąc się do rozpuku i pławiąc się w zadawanej śmierci. Zastępuje drogę ostatniemu z żyjących nameczan, Dende'mu. Przerażony malec zalany jest łzami i drży z przerażenia to jednak tylko sprawia przyjemność słudze Freezy. Gdy bierze zamach by zadać śmiertelny cios, atakuje go rozwścieczony jego poczynaniami Son Gohan. Razem z Krillinem uderzają Dodorię po czym zabierają nameczańskie dziecko i uciekają. Freeza nakazuje pogoń za zbiegami...


Dodoria bezlitośnie próbuje zamordować Dende'go.

Dodoria w amoku wściekłości rusza za bohaterami. Przewyższa ich szybkością jednak nim udaje mu się ich schwytać, Krillin obmyśla sprytny plan ucieczki. Używa oślepiającej techniki "Taiyoken", po czym razem z innymi chowa się między skałami, wyciszając jednocześnie swoją energię. Dodoria odzyskuje wzrok, bez scoutera nie może jednak ich jednak zlokalizować. Postanawia się nie patyczkować i strzela potężnym pociskiem energii z nadzieją, że dostali się oni w pole jego rażenia. Nie zauważa przemykających za jego plecami Krillina, Gohana i Dende'go po czym odlatuje by wrócić do swojego pana.


Dodoria bezlitośnie próbuje zamordować Dende'go.

Chwilę później zostaje uderzony ciosem w plecy i wpada do wody. Po wydostaniu się na brzeg okazuje się, iż zaatakował go Vegeta. Zbuntowany Saiyanin wyjaśnia, że cały czas cierpliwie czekał aż on lub Zarbon oddzielą się od Freezera by móc bez problemu wykończyć ich w pojedynkę. Dodoria, mając w pamięci poziom mocy Vegety, próbuje blefować udając pewnego siebie i nakazuje Saiyaninowi oddać swój scouter w zamian za darowanie życia. Początkowo wydaje się, że Vegeta ma zamiar usłuchać, zdejmuje swój scouter i puszcza go na ziemię. Gdy Dodoria podchodzi by go zabrać, Vegeta niszczy go wyjawiając, że i tak nie potrzebuje urządzenia ponieważ potrafi wyczuwać energię i prowokuje Dodorię do ataku. Ten w desperackim odruchu strzela bezmyślnie falą energii, Vegeta jednak robi unik, a po chwili wykręca mu ramiona uniemożliwiając jakikolwiek ruch.


Vegeta wykręca ramiona bezradnego Dodorii.

Dodoria zaczyna błagać o litość, w zamian za darowanie życie chce wyjawić saiyaninowi sekret dotyczący jego planety. Vegeta puszcza go, a Dodoria wyjawia mu, iż to nie meteoryt jak twierdził Freeza zniszczył planetę Vegeta, lecz on sam by zniszczyć potencjalnie niebezpiecznych dla niego przeciwników. Sługa tyrana powoli oddala się jednak Vegeta wściekły na fakt iż przez tyle lat musiał wysługiwać się oprawcom jego ludu. Dodoria próbuje uciec, lecz Saiyanin kumuluje energię i wystrzeliwuje pocisk ki unicestwiając w ten sposób sługę Freezy.


Pocisk ki wystrzelony przez Vegetę unicestwia Dodorię.

Podsumowując, a zarazem dokonując oceny Dodorii trzeba obiektywnie stwierdzić, iż nie posiada on absolutnie żadnej cechy pozytywnej. Jest bezlitosnym osiłkiem i mordercą, który nie zawaha się zlikwidować nikogo, nawet dziecka i robi to bez żadnych skrupułów. Służba u Freezy zapewnia mu pewność siebie i możliwość eksponowania swojego sadyzmu. Można powiedzieć, że za okrucieństwo dla słabszych płaci ostatecznie właściwą cenę. W trakcie spotkania z Vegetą to w końcu on zaczyna odczuwać narastający, paraliżujący strach i świadomość zbliżającej się śmierci. Próbuje na wszelkie sposoby ratować skórę, podobnie jak inni żołnierze Freezy nie waha się stosować żadnych forteli, by ratować swoje życie. Choć podobny do innych antybohaterów będących nazwijmy to osiłkami jak Nappa czy Recoome, próżno doszukiwać się w nim, chociażby jednej pozytywnej cechy (w przypadku Nappy można by wskazać przynajmniej jakieś więzy przyjaźni, tj. chęć wskrzeszenia Raditza). W końcowych chwilach jego życia, przerażenie i bezradność, której doświadcza, mogą wzbudzać dla niego lekkie współczucie, lecz przypominając sobie jego przeszłe uczynki, nie ma wątpliwości, iż w końcu dostał to, na co sam zasłużył.


Dodatkowe informacje

- Dodorię możemy również obserwować w filmie specjalnym Bardock: The Father of Goku. Otrzymuje zadanie likwidacji oddziału Bardocka. Wraz z grupą swoich podwładnych atakuje oddział saiyanina i wybija go doszczętnie, cudem śmierci unika jedynie dowódca oddziału.
- Poziom mocy Dodorii mieści się w przedziale 18,000-24,000. Najczęściej podaje się wartość 22,000, osobiście wydaje mi się, że ze względu na łatwość z jaką pokonał go Vegeta, bardziej uzasadniona wydawałaby mi się liczba 20,000.
- Pojawia się na krótki moment w serii GT kiedy to wraz z resztą złoczyńców ucieka z Piekła. Widzimy jak razem z Zarbonem niszczą miasto.
- Jedno ujęcie poświęcone mu także w serii Super kiedy to Tagoma wspomina służbę u Freezera. Widzimy Dodorię w towarzystwie Freezera i Ginyu.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie